Hvad kan vi hjælpe dig med?

Husk du altid kan gøre brug af vores robot Ariel, nede i højre hjørne, hvis du ikke finder svar på dit spørgsmål her.
Læs mere

Du kan trygt drikke vores vand

Vi overholder alle grænseværdier for vores drikkevand, så du kan trygt åbne for vandhanen.

16. januar 2025

Lille dreng drikker af udendørs vandhane monteret i hvid væg

Mediernes omtale af pesticider i det danske grundvand betyder ikke, at man skal være utryg ved at drikke vandet fra hanen. Hos VandCenter Syd overholder vi alle kvalitetskrav og grænseværdier for det vand, der kommer ud af din vandhane. 

Vi arbejder for rent drikkevand nu og i fremtiden
Drikkevandsforsyning er en kerneopgave for VandCenter Syd og ligesom vandselskaber i resten af landet er vi også udfordret af pesticidrester i vores grundvand. Vi arbejder derfor hele tiden på at sikre drikkevandskvaliteten til vores kunder, så de trygt kan drikke vandet. 

Det gør vi bl.a. ved hele tiden at overvåge vandkvaliteten på vores vandværker og i vores boringer, ved løbende at justere vores indvinding, og ved at sætte ind med lokal kulfilterrensning af vandet på de boringer, der er hårdest ramt af forurening. 

VandCenter Syd er desuden med i et samarbejde med en række andre forsyninger samt DTU Miljø under titlen InSa-Drikkevand, som bl.a. arbejder for en koordineret vidensopbygning, der skal sikre, at vi fortsat kan levere rent drikkevand i fremtiden.