Hvad kan vi hjælpe dig med?

Husk du altid kan gøre brug af vores robot Ariel, nede i højre hjørne, hvis du ikke finder svar på dit spørgsmål her.
Læs mere

Forurening af grundvandet

Hos VandCenter Syd er vi meget opmærksomme på, at vi i Danmark står over for store udfordringer med forurening af grundvandet, hvor pesticidrester og andre miljøfremmede stoffer udgør en trussel mod drikkevandskvaliteten.

Forureningen af grundvandet er et landsdækkende problem, hvor der findes både pesticidrester og miljøfremmede stoffer i drikkevandsboringer. Hos VandCenter Syd har vi fundet DPC i to tredjedele af vores boringer. Det skal vi håndtere nu og her og samtidig arbejder vi for at beskytte fremtidens grundvand mod forurening, så fremtidens generationer også kan bruge grundvandet som drikkevand.
Vi håndterer de aktuelle problemer med forurening ved en nøje overvågning af drikkevandskvaliteten, løbende justering af vores indvinding fra de forskellige boringer og ved at sætte kulfiltrering på udvalgte boringer, hvor problemet er størst. Vi holder også øje med evt. naturlige giftstoffer i grundvandet.
Vi overholder alle grænseværdier, og vores forbrugere kan trygt drikke vandet fra hanen. 

Som vandselskab har vi pligt til at teste vores drikkevand for en række uønskede stoffer. Listen over stoffer i det obligatoriske analyseprogram opdateres og udvides efterhånden, som der gøres nye fund eller opbygges ny viden. Fund af miljøfremmede stoffer i grundvandet har sat en helt ny dagsorden for forsyningssikkerhed, og omfanget har desværre vist sig at være betydeligt. Vi ved ikke, hvordan det vil udvikle sig over tid, bl.a. fordi disse stoffer og deres nedbrydningsprodukter er lang tid om at trænge ned gennem jordlagene til grundvandet.

Vi overholder alle grænseværdier, og vores forbrugere kan trygt drikke vandet fra hanen. Vi følger vores vandkvalitet nøje og lægger vandanalyser fra vores vandværker på hjemmesiden.

Kulfiltrering er en effektiv metode til at rense grundvandet for pesticidrester som fx DPC. Vandet fra de forurenede boringer ledes gennem to serieforbundne filtre med aktivt kul, før det sendes til behandling på vandværket. Kulfiltrene fastholder kemikalier som DPC, og der er også koblet et UV-anlæg på for at nedbryde eventuelle virus eller bakterier. 

Formålet med at rense direkte på de enkelte boringer er at sætte målrettet ind, hvor forureningsproblemet er, og boringen kan dermed fortsat være i drift. På den måde bidrager det til en bæredygtig grundvandsindvinding, hvor vi ikke overudnytter vores andre boringer. Hvis en boring overudnyttes, risikerer man nemlig at dræne grundvandsmagasinet, trække forurening eller andre uønskede stoffer ind i boringen eller at påvirke vandstanden i søer og vandløb negativt.

Der er ikke noget der tyder på at naturlige giftstoffer fra planter er et problem på vores kildepladser. Dels fordi der ikke findes giftige planter i nævneværdig grad omkring vores kildepladser, dels fordi vi henter vand fra så dybtliggende lag at giftstofferne er blevet nedbrudt på vej ned gennem jordlagene.

Når vi planter skov for at beskytte grundvandet mod fremtidig forurening er vi opmærksomme på ikke at introducerer et nyt problem med giftige planter i stort antal tæt på vores indvindingsboringer. Det gælder også i vores forsyningsstrategi, hvor vi skal have en særlig opmærksomhed på naturen i området, hvis vi vælger at bruge grundvand fra de højereliggende lag.

Vi følger desuden forskning og ny viden på området.

For privatejede boringer kan der være behov for ekstra opmærksomhed, hvis der vokser giftige planter tæt på boringen.  

De planter, som har vist sig at kunne udskille giftstoffer, der kan ende i vandløb og grundvand er: ørnebregne, eng-brandbæger, rød hestehov, rødkløver og lupin.

For at vi kan levere drikkevand baseret på grundvand til fremtidige generationer, er det vigtig at vi beskytter grundvansressourcen mod forurening. For at beskytte grundvandet planter vi skov og indgår aftaler med landmænd om at undgå brug af sprøjtemidler i nærheden af vores boringer. 

Grundvandsbeskyttelse har en fremtrædende placering i vores strategi, men denne indsats kan vi først se resultaterne af om 30-50 år. Derfor er der også brug for de indsatser, der på ansvarlig vis løser problemet nu og her og i den nære fremtid.

Næsten alt drikkevandet i Danmark – og alt drikkevandet i Odense – kommer fra grundvandet. Grundvand pumpes op fra jorden og behandles kun med simpel iltning og filtrering på et vandværk, før det sendes ud i vandhanerne.

Et vandværk får vand fra flere forskellige drikkevandsboringer på samme tid, og vandet i vandhanen er derfor en blanding af vand fra flere boringer. 

Hvis en drikkevandsboring bliver ramt af forurening – fx med pesticidrester – justeres indvindingen, så det færdige drikkevand fra vandværket samlet set ikke overskrider grænseværdierne. Det kan bl.a. indebære, at der hentes mindre vand fra den forurenede boring og mere vand fra vandværkets øvrige boringer. 

Boringerne påvirker hinanden og grundvandet, og derfor er det ikke altid hensigtsmæssigt bare at ”slukke” for én boring og trække tilsvarende mere på andre. Indvindingen skal afbalanceres, så den bliver bæredygtig.

Problemerne med DPC er  dog blevet så massive, at vi ikke længere kan nøjes med at denne justering af indvindingen. Vi har derfor opsat kulfilterrensning på udvalgte boringer, som renser grundvandet for DPC, inden det ledes til vandværket.

Læs mere

Du kan trygt drikke vores vand
16. januar 2025
Du kan trygt drikke vores vand
Vi overholder alle grænseværdier for vores drikkevand, så du kan trygt åbne for vandhanen.
Ingen PFOA i vores drikkevand
21. november 2024
Ingen PFOA i vores drikkevand
Vi holder godt øje med vores drikkevand og har ikke på noget tidspunkt gjort fund af PFOA i vandet på vores drikkevandsanlæg.
Fire vandboringer lukkes
01. marts 2024
Fire vandboringer lukkes
Fra 15. marts 2024 stopper vi med at indvinde grundvand fra fire boringer ved Søparken i det sydlige Odense. Det kan medføre, at grundvandet i området stiger.
Ingen fund over grænseværdien
11. december 2023
Ingen fund over grænseværdien
VandCenter Syd har ingen fund af nye miljøfremmede stoffer over grænseværdien.
Ingen problemer med nitrat
08. november 2023
Ingen problemer med nitrat
Drikkevandet i Odense indeholder kun meget lave koncentrationer af nitrat.
Ingen PFAS i vores drikkevand
08. februar 2023
Ingen PFAS i vores drikkevand
Vi holder godt øje med vores drikkevand og har ikke på noget tidspunkt gjort fund af PFAS i vandet på vores drikkevandsanlæg.
Nu renser vi grundvandet
30. august 2022
Nu renser vi grundvandet
På baggrund af resultaterne fra et nyligt afsluttet pilotprojekt, har VandCenter Syd fået godkendelse fra Odense Kommune til lokal kulfilterrensning af grundvandet i udvalgte boringer i vores forsyningsområde.
Ingen fund af nye stoffer
16. marts 2022
Ingen fund af nye stoffer
Ved Miljøstyrelsens seneste massescreeninger har der vist sig nye stoffer i grundvandet rundt om i Danmark. Hos VandCenter Syd har vi ikke haft fund af disse stoffer i vores seneste analyser af vandet fra vores vandværker.
Lokal kulfiltrering som forsøg
30. september 2021
Lokal kulfiltrering som forsøg
For første gang siden fund af desphenyl-chloridazon i 2017, renser VandCenter Syd nu vandet fra en forurenet boring som forsøg. Dermed tages fat i de aktuelle udfordringer med forurenet grundvand – som beskyttelse af grundvandet skal løse på sigt.
Lokal rensning af grundvand
02. juli 2021
Lokal rensning af grundvand
Mange steder i Danmark er grundvandet truet af forurening med rester af pesticider fra sprøjtegifte, som udfordrer drikkevandsforsyningen både hos VandCenter Syd og mange andre steder i landet. VandCenter Syd planlægger derfor et pilotprojekt, der skal afprøve mulighederne for at rense vandet direkte ved forurenede boringer.
Overskridelse af grænseværdi var en analysefejl
12. maj 2021
Overskridelse af grænseværdi var en analysefejl
Den seneste vandanalyse fra Hovedværket, som viste en marginal overskridelse af grænseværdien for desphenyl-chloridazon viste sig at være en fejl på laboratoriet. Prøven er derfor reanalyseret og viser nu 0,08 mikrogram/liter. Der har derfor ikke været tale om en overskridelse.